Truss duyurdu! İngiltere’den Ukrayna’ya sağlanan desteği ikiye katlama sözü

20.09.2022 13:33 Son Güncelleme: 20.09.2022 13:34 İngiltere Başbakanı Liz Truss, gelecek yıl 2022’de Ukrayna’ya sağlanan 2,3 milyar sterlin (2,6 milyar dolar) askeri yardımı aşma sözü verdi. Böylece Ukrayna’ya verilen destek ikiye katlanacak.
Truss, “Ukrayna halkına mesajım şudur: Birleşik Krallık her adımda tam arkanızda olmaya devam edecektir. Güvenliğiniz bizim güvenliğimizdir” dedi.
Truss, İngiltere’nin, 2022’de 2,3 milyar sterlin taahhüt ederek Ukrayna’ya en büyük ikinci askeri bağışçı bulunduğunu ve gelecek yıl desteğin, roket topçu sistemleri şeklinde teçhizatı içermesi beklense de, Ukrayna ordusunun gereksinimlerine gore belirleneceğini söylemiş oldu.
Son dakika! TOKİ’den Toplumsal Konut Projesi’yle ilgili uyarı: Şikayetler var, sahtekarlığa dikkat
Kraliçe Elizabeth’in cenazesinden bir tek birkaç saat sonrasında New York’a yapmış olduğu gezide açıklamalarını icra eden İngiltere’nin yeni başbakanını ekonomide yoğun yedi gün bekliyor. İşletmeler için yeni bir enerji destek paketi, Ulusal Sıhhat Hizmetine destek olacak bir plan ve vergi indirimleri açıklanacak mevzular içinde. ABD İLE TİCARET ANLAŞMASI PLANDA YOK
Truss, başbakan olarak ilk internasyonal ziyaretinde, New York’taki BM Genel Kurulu’nda yarın ABD Başkanı Joe Biden ile görüşecek. Truss, uçakta kendisine birlikte rol alan gazetecilere, ABD ile bir tecim anlaşması temalı müzakerelerin “kısa ila orta vadede” başlamasını beklemediğini söylemiş oldu.
İngiltere’nin, Avrupa Birliği’nden ayrılırken kati gözüyle bakılan ABD ile bir tecim anlaşmasını Biden yönetimi bir öncelik olmadığını açıkça belirterek geri çevirmişti.

Son Dakika Haberler