Öznel Ne Demek, TDK Lügat Anlamı Nedir? Öznel Cümle Örnekleri…

 Öznel Ne Demek?
 Nesnel olmayan, fikir ve duygunun yanı sıra sezgilere dayanan durum özneldir. Kişisel olarak algılanan durumlardır ve duygu ve düşünceleri ifade eder. Bireysel açıdan kişinin her türlü fikir yapısını, sezgilerini ve gene kişisel durumlarını gösterir. Başka birinin kararları olmadan bir tek bireysel açıdan kişinin kendi kararları, duygu ve düşünceleri altında gelişen unsurdur. Naturel olarak bu durumda bir tek bireysel açıdan kişiyi görevli meblağ ve öne çıkarır.
 Öznel TDK Lügat Anlamı Nedir?
 Bireysel açıdan duygu ve düşünceleri, sezgileri öne çıkaran, nesnel olmayan durumlar öznel anlamını taşır. Türk Dil Kurumu üstünden bireysel ve kişisel açıdan, kendi fikir ve duyguları olarak anlatmak mümkün. Tamamen kişinin kendi kararları doğrultusunda ortaya çıkardığı unsurları özetleyen bir yapıya haizdir. Bu durumda kişiye nazaran ve kişisel olan unsurlar dahilinde duygu ve düşünceler öne çıkarılır.  Öznel Cümle Örnekleri
 Öznel kelimesini ele alarak taşımış olduğu anlam doğrultusunda değişik cümleler içinde kullanmak mümkün.
 ‘’Öznel olmak gerekirse ben bu işi asla sevmedim.’’
 ‘’Türkiye’nin en iyi ekibi Beşiktaş’tır.’’
 ‘’Bu mevzuda öznel davranmıyorsun ve kişisel düşüncelerini söylemiyorsun.’’
 ‘’Güneşli günlerde dışarıda dolaşmayı oldukça severim.’’
 Bu şekilde hem öznel yapı altında hem de öznel kelimesini kullanarak değişik örnek cümleler kullanılabilir. Hem kelime bazında hem de taşımış olduğu anlam doğrultusunda günlük hayatta yaygın kullanılan sözcükler içinde yer alır.
 

Son Dakika Haberler