Örnek alınması ihtiyaç duyulan bir dayanışma

Bence bu dayanışmanın enerji krizinden etkilenen ülkelere de örnek olması gerekir. Rusya ile Ukrayna içinde çıkan savaşın yarattığı enerji krizinden etkilenen sanat dalları içinde beyazperde ve tiyatro haricinde konser salonları, müzeler, devlet arşivleri de bulunuyor.
Geçtiğimiz 16 Eylül’de imzalanan bu ek yardım yasası 30 gün içinde yürürlüğe girecek. Başta beyazperde ve konser salonları ve tiyatro sahneleri, olmak suretiyle öteki sanat birimleri de yüklü elektrik faturalarından nispeten kurtulacaklar.
AGİS (Ulusal Genel Eğlence Birliği) Başkanı Carlo Fontana Bakan Franceschini’nin jet hızıyla yasallaşan yardım kampanyasının sektöre ilaç şeklinde geldiğini belirterek ‘Ilkin Pandemi sonrasında savaşın getirmiş olduğu olumsuzluklarla sanat dünyamız büyük darbe almıştı. İlerimizi göremiyorduk. Sadece şimdi bu yardımla nefes alacağız. Ümit ederim enerji krizi bitene kadar devlet bizlerden yardımını esirgemez’ dedi.
Bakan Dario Francsechini’nin ülkesi için almış olduğu dayanışma sonucu şimdilerde öteki AB ülkeleri tarafınca gündeme getirilmeye çalışılıyor. Önümüzde ki kış enerji krizi sürdüğü takdirde sanat sektörü Avrupa’da büyük yaralar alacak. AGİS Başkanının söylediği şeklinde Pandemi sonrası enerji krizinin çözülememesi halinde sanat dünyası önünü göremez hale gelecek.
Mario Draghi hükümetinin seçimler öncesi bu şekilde bir dayanışma sonucu alması fazlasıyla takdir edildi.

Son Dakika Haberler