Nisanur İsminin Anlamı Nedir? Nisanur İsmi Kur’an’da Geçer Mi, TDK Lügat Anlamı Ne Demek?

03.08.2022 15:31 Son Güncelleme: 03.08.2022 15:32  Nisanur İsminin Anlamı Nedir?
 İki ismin birleşmesiyle oluşan Nisanur, ışık saçan hanımefendiler anlamına gelir. Nur kelimesi bu isimde mecazi anlamda kullanılmıştır. Işık saçmak, günahlardan ve kötülüklerden uzak durmak, Tanrı’ın emirlerine uymak ve salih amel işlemek anlama gelir.
 Türkiye’de ortalama 71 bin şahıs Nisanur adını kullanıyor.
 Nisanur İsmi Kur’an’da Geçer mi?
 Nisa ve Nur adları Kuran’ı Kerim’de ayrı ayrı geçmektedir. Al-i İmran Suresinden sonrasında gelen Nisa Suresi Mekke’de nazil olmuştur. 176 ayetten oluşan surede hanımlarla adamların haklarından bahsedilir. Hem adamların hem de bayanların kazandıklarından hisse sahibi oldukları bildirilir.  Kuran-ı Kerim’deki en uzun surelerden kabul edilen Nisa Suresinde Tanrı’a şirk koşanların ve intihar edenlerin cehenneme gideceğinden bahsedilir.
 Müminun Suresinden sonrasında gelen Nur Suresi 64 ayetten oluşur. Bu surede Tanrı’ın Rahim, Gafur, Hakim, Vasi ve Alim adları yer verilmiştir. Nur Suresinde zina icra eden erkeklere ve bayanlara verilecek cezalar bildirilir.
 Nisanur TDK Lügat Anlamı Ne Demek?
 Nisanur, temiz ve iffetli hanımefendiler anlamına gelir. Nur kelimesi mecazen, Tanrı’ın sınırsız bir halde lütfettiği kayra anlama gelir. İslam toplumlarında Nisanur olarak adlandırılan hanımefendiler, dinin gerekliliklerini yerine getirirler. İslam’ın ve imanın temel şartlarını yerine getirirler.
 Nisanur İsmini Taşıyan Ünlüler
 1- Nisanur Erbil
 22 Nisan 2003 tarihinde Samsun’da doğan Nisanur Erbil, Türkiye’yi birçok internasyonal şampiyonada temsil eden, altın ve bronz madalya sahibi eskrimcidir.
 2- Nisanur Nalbaş
 “Bir Yokuşta” adlı kitabının yazarı.
 3- Nisanur Tekçi
 Oyuncu
Neslihan İsminin Anlamı Nedir? Neslihan İsmi Kur’an’da Geçer Mi, TDK Lügat Anlamı Ne Demek?

Son Dakika Haberler