Mevsim normallerinin üstündeki sıcaklar kalbinizi zorlayabilir!

Türkiye’de de meteoroloji gelecek günlerde hava sıcaklığının mevsim normallerinin üstünde seyredeceği yönünde uyarılarda bulunmuş oldu. Üstelik sıcak havalar kalp hastaları üstünde negatif etkilere haiz.
İngiltere’de 40 bini aşkın kişinin takip edilmiş olduğu bir araştırmaya nazaran, gece sıcaklığının 1 C aşama bile yükselmesinin 60-64 yaş aralığındaki erkeklerde kalp ölümlerinde %3.1 artışa niçin olduğu ortaya konulmuş. ABD’nin Kaliforniya eyaletinde meydana getirilen bir başka çalışmaya nazaran ise sıcak hava, bilhassa hava kirliliğinin olduğu kalabalık şehirlerde daha ölümcül seviyelere ulaştığına dikkat çekiliyor. Çalışmanın sonuçlarına nazaran havadaki partikül sayısı ve sıcaklığın beraber artmasının kalbe bağlı ölümleri %30 oranında artırdığı tespit edildi. 75 yaş üstünün riski ise oldukça daha çok! Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hasret Esen, aşırı sıcakların vücudu stres altına alarak, sıcak çarpmasına sebep bulunduğunu belirtti. 6 maddede kalbi korumanın yollarını söyledi.
Sıcak havalarda vücut ısısını durağan(durgun) kısaca ‘daha serin’ tutabilmek için cilt yüzeyindeki damarların gevşediğine ve kalbin daha oldukça çalışmasına niçin oluyor. Prof. Dr. Hasret Esen, bu durumun aslına bakarsak insanı sıcak çarpmalarına karşı koruduğunu vurgulayarak, “Malum kalp hastalığınız var ise yada aşırı kiloluluk, yüksek gerilim, şeker hastalığı şeklinde çoklu kalp hastalığı riskiniz var ise bu uyarlama istenilen hızda gelişemeyebilir. Vücudu stress altına girerek, halk içinde sıcak çarpmasına denilen durum yaşanır” açıklamasını yapmış oldu.
 
Vücudun aşırı ısınmaya verdiği naturel tepki olan terleme kalp hastalığı olan kişiler için risk arz ediyor Bu yolla yalnız suyun değil, lüzumlu mineraller de vücuttan atılıyor, kalpte ek stres oluşturuyor. Ek olarak, insanların kalp hastalığı için aldıkları diüretikler (idrar söktürücü ilaçlar) bazı ilaçlar da; vücuttaki sıvıyı uzaklaştırıyor ve risk faktörünü daha da artırıyor. Prof. Dr. Hasret Esen, bunların kalp yetersizliğinin köşe taşı ilaçları bulunduğunu ve hipertansiyon ilaçlarının pek çoğunda kombinasyon tedavi olarak kullanıldığını belirtti. Ek olarak ACE inhibitörleri, beta blokerler ve kalsiyum kanal blokerleri şeklinde öteki bazı yaygın kalp ilaçları da vücudun ısıya tepki verme şeklini değiştirdiği bilgisini verdi.
Bu tip ilaçları kullananların sıcak havalarda fazladan dikkat etmelerini mevzusunda uyaran Prof.Dr. Hasret Esen, “Kalp hastaları, yazları ilaçlarını reçete edilmiş olduğu şekilde almaya devam etmeli. Sadece vücudun ısı dengesini sağlamak için devamlı içtiklerinden daha çok su tüketmemeliler” şeklinde konuştu. Ek olarak kalp ilaçlarının sıcak ve rutubet oranı yüksek hava koşullarında kullanımlarının değişip değişmeyeceği hususunda ne olursa olsun bir kardiyoloğa danışılmasını önerdi.
 
Kısa sürede İngiltere’de 40 bini aşkın kişinin takip edilmiş olduğu bir araştırmaya nazaran, gece sıcaklığının 1 C aşama bile yükselmesinin 60-64 yaş aralığındaki erkeklerde kalp ölümlerini %3.1 artışa niçin olduğu ortaya çıktı. Prof. Dr. Hasret Esen, “İngiltere şeklinde orta enlemde yer edinen ülkelerde, gündüz sıcaklığının yanı sıra gece sıcaklığın 25 derecenin altına düşmemesi, kalbe bağlı ölümlerin artmasına katkıda bulunuyor. Bu ülkelerin sıcak havalar için hazırlıklı olmaması, klimanın da daha azca kullanılmasının etkili olduğu düşünülüyor.” görüşünü paylaştı.
 
ABD’nin Kaliforniya eyaletinde meydana getirilen bir başka çalışmaya nazaran ise sıcak havanın bilhassa hava kirliliğinin olduğu kalabalık şehirlerde daha ölümcül seviyelere ulaştığına dikkat çekildi. Buna nazaran havadaki partikül sayısı ve sıcaklığın beraber artmasının kalbe bağlı ölümleri %30 oranında artırdığı tespit edildi ve 75 yaş üstünün riski daha çok olduğu bildirildi. Prof. Dr. Esen, “Bu yüzden İstanbul şeklinde yoğun sözü geçen şehirlerde, sıcak havalarda korunmak oldukça daha mühim.” değerlendirmelerini yapmış oldu.
6 MADDEDE SICAKLARDA KALBİNİZİ KORUMANIN YOLLARI
Prof. Dr. Hasret Esen, kalp hastalığı, yüksek gerilim ve şeker hastalığı şeklinde riskleri olan kişilerin, sıcak ve güneşli günlerde dikkat etmeleri gerekenleri 6 madde de özetledi.
1. Ağır egzersizlere katılmayı planlıyorsanız ve buna alışkın değilseniz yada yeni bir spora başlıyorsanız, kapsamlı bir denetim için doktorunuzdan buluşma alın ve onayını alın.2. Sıcak yada nemli havalarda dışarıda yada klimasız iç mekanlardayken bolca su için. Bu, minimum sekiz bardak su anlamına gelir. Egzersiz yapıyorsanız yada etken bir şey yapıyorsanız daha fazlasını tüketmelisiniz. 75 yaş üstü kişilerde bilhassa susuzluk hissi azalması sebebiyle su içilmesi yakınları tarafınca takip edilmelidir. Ek olarak demans hastaları da sıvı takip edeni yapamayacakları için susuzluk riski altında, benzer şekilde sıvı alımı takip edilmelidir.3. Günün en sıcak saatlerinde (10:00 – 16:00) direkt güneşe çıkmaktan kaçının, bu cilt kanserini önleme açısından da önemlidir.4. Evde istirahat edilmeli ve pamuklu gevşek, hafifçe giysiler giyilmeli, bileşik kumaşlardan uzak durun. Gündüz güneş alan odalarınızda cam ve perdeleri kapaklı tutun.5. Kızartma, yağlı ve hamurişi şeklinde sindirimi zor gıdalardan uzak durulmalı. Salata, taze sebze ve meyve şeklinde su deposu yüksek gıdalar tercih edilmeli. Yiyecek pişirmek için uzun süre ocak yada fırın karşısında kalmayın.6. Doğuştan kalp rahatsızlığı olanlar, kalp yetersizliği olanlar, 2’den fazla gerilim ilacı kullanan hastalar ve kronik böbrek yetersizliği olanların aşırı ısınmadan, su ve mineral kayıplarından bilhassa korunmaları gerekmektedir. Bu hastaların aşırı sıvı ve mineral kayıpları, ölümcül ritim bozukluklarına sebep olabilmektedir.

Son Dakika Haberler