Kripto Tarihindeki En Mühim Vaka: Merge şu demek oluyor ki Birleşme

Ethereum topluluğunun Proof-of-Work (PoW) sistemini bırakıp, daha yeni bir teknoloji olan Proof-of-Stake şu demek oluyor ki özetlemek gerekirse (PoS) sistemine geçişi, ETH tarihinde mühim bir yeri olacak vaka 15 Eylül’de hiçbir problem yaşanmadan yapılmış oldu.
ETH kurucu ortaklarının, yatırımcılarının ve ETH geliştiricilerinin bu sorunsuz geçişi kutladığı vakaya bununla beraber kuvvetli eleştiriler de vardı.
Normal olarak, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, birleşmenin başarıya ulaşmış olmasına destek olan her insana teşekkürlerini ifade eden ilk kişilerden biri oldu.
Ethereum ekosistemi için büyük bir an bulunduğunu ve birleşmenin gerçekleşmesine destek olan hepimiz bugün oldukca gurur duymalı – diye yazdı Buterin.
“Küresel olarak kullanılan bir blok zincirini PoS’a dönüştürmek, bir çok son kullanıcının herhangi bir şey fark etmesine yada yapmasına gerek kalmadan kesinlikle inanılmaz bir başarı” diye ekledi. Fakat belirttiğim benzer biçimde burada herhangi bir teknoloji olmadığını savunanlar da var. Şu demek oluyor ki sorunsuz geçişin tabiri caiz ise abartıldığını.

Ethereum’un yazılım şirketi ConsenSys’in CEO’su Joe Lubin de topluluğu kutlama etmek için destek tweet’ini paylaştı. (Kendisini Twitter’dan da takip etmenizi tavsiye ederim.) ConsenSys’un Web3’de son kullanıcının kullandığı bir oldukca ürünün teknolojisinde ve yatırımcı olarak da büyük görevi bulunduğunu tekrarlamakta yarar var. O açıdan bir tek ETH için değil bir oldukca blok zinciri açısından da kilit bir roldeler.
StarkWare’in kurucu ortağı ve başkanı Eli Ben-Sasson, birleşmenin yayılmasını Webb Telescope’un açılmasını izlemeye benzetti. Sasson eğer birleşmede bir problem çıksaydı milyarlarca doların ve yazılım eforunun boşa gideceğini eklemiş.
Ayrıca Ethereum core geliştiricisi Preston van Loon da, ağın birleştirme sonrası blok üretim süresinin birazcık daha süratli bulunduğunu de doğruladı. Teknik anlamda içeriklere ilgi duyanların Twitter’dan takip etmesini önereceğim ikinci şahıs olur.
“Ethereum, PoS ile ~ %10 daha süratli. Daha ilkin bloklar averaj olarak her 13.3 saniyede bir üretiliyordu. Artık bloklar her 12 saniyede bir üretiliyor,”
Sadece bu hızın son kullanıcı tarafınca hissedilmesi beklenmiyor.
Birleşmenin Karbon Ayak İzi’ne pozitif katkısı nedir?
Ethereum birleşmesinin vaat etmiş olduğu faydaların bir çok, enerji kullanımında ve karbon ayak izinde %99’dan fazla azalmaydı. Sadece geçişten ilkin artan merkezileşme mevzusundaki yorumlarını tekrarlayan bazı analistler, şu anda blok zincirinin altında yatan hisse kanıtı mekanizmasına nispeten azca sayıda Coinbase benzer biçimde platformların rakamsal anlamda hükmettiğinden kaygı duyuyorlar.
Degen Ekonomisti ve vatanımızda bu alanda Web3 alanının da iletişimini meydana getiren Efe Bulduk da Twitter’da karbon ayak izi ve birleşme ile ilgili pozitif yorumlarını paylaştı. Mevzuyla ilgili kamuoyunu bilgilendirici Space konuşmalarında yer aldı.
‘’ Merge başarıya ulaşmış bir halde gerçekleşti. An itibariyle Dünya’nın elektrik tüketimi ~112 TWh/yıl azalmış oldu. Bu küresel tüketimin ortalama olarak %0.2’sine eşit.
Başka bir deyişle Hollanda’nın tüketimi kadar elektrik tutum edilecek. Ethereum artık 2000 kat daha çevreci.’’
Gelelim PoS sistemini ve bu birleşmeyi eleştirenlere:
DeFi platformu Gnosis’in kurucu ortağı Martin Köppelmann, “Hissenin 2/3’ünden fazlasını denetim eden 7 kuruluşu görmek oldukça hayal kırıklığı yaratıyor” diye yorumladı.
Ethereum staking hizmeti Lido’nun hisse bazlı Ethereum doğrulamasının yüzde 27’sinden fazlasını ve arkasından yüzde 14’ten fazla kripto borsası Coinbase’i gösteren bir grafik yayınladı.
Dune Analytics raporundan gelen bilgiler de , Ethereum’un en büyük iki staker’ının şu anda 4.16 milyon ETH (%30.1) ile Lido ve 2 milyon ETH (%14.5) ile Coinbase bulunduğunu doğruladı. “Öteki” olarak sınıflandırılan geri kalan staker’ların 3,65 milyon ETH’si (%26,5) var. Bu da ne de olsa merkeziyetsizlik terimini tehtit eden bir istatistik olarak yorumlanıyor. Hem DAO teriminin hem de bu teriminin altının her anlamda dolu olmadığı şu an bir gerçek, bunun aksini iddia edenleri samimi bulmuyorum. Sadece buna yönelik çalışmalarda bulunan ETH ve savunucularını ilgiyle takip ediyorum ve daha samimi buluyorum.
Birleşme, bu yorumların hepsini bir yerde süzdüğümüzde Ethererum ağ kapasitesinin genişletilmesi değil, düşünce birliği mekanizmasının değişikliği üstüne. ETH fiyatı bu geçişten bağımsız düşse de, önümüzdeki dönemde pozitif yansımalarını göreceğiz.
Rakamsal istatistikler deposu Dune Analytics, Decrypt

Son Dakika Haberler