Dijitalleşme arttıkça kontakt harcamaları azaldı

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM), araştırmasında, 2004-2021 arasındaki 17 yılda Türkiye’de hane halklarına sunulan kontakt hizmetlerinin 22 kat artarken, abone başına gelirin yüzde 30 azaldığı sonucuna ulaştı.
BETAM Türkiye’de hane halklarının data kontakt teknolojileri harcamalarını çözümleme etti. Merkezin hesaplamayı gerçekleştirmek suretiyle oluşturduğu Türkiye Dijital Cemiyet Endeksine nazaran erkekler dijitalleşme hızında kadınlardan önde yer aldı.
Dijitalleşmenin en süratli olduğu il İstanbul olurken, bölge olarak Ege öne çıktı. BETAM’ın yapmış olduğu araştırmaya nazaran kontakt harcamalarının toplam harcamalar içindeki oranı 2002’de yüzde 4,5 iken, 2019’da yüzde 3,6’ya geriledi. DİJİTALLEŞME 22 KAT ARTTI
Bu zamana kadarki en kapsamlı endeks niteliği taşıyan Türkiye Dijital Cemiyet Endeksi’ne (TDTE) nazaran ise Türkiye’deki hanehalklarının 2004-2021 yılları aralığında dijitalleşme yolunda almış olduğu mesafe 22 kat arttı.
JPMorgan’dan yeni Türkiye enflasyonu raporu: Aşağı yönlü
Artışta, dört telekomünikasyon firmasının averajı olarak hesaplanan abone başına aylık gerçek gelir, (2021 3. çeyrek tutarları ile) ortalama 65 TL’den, 45 TL seviyesine düştü.
Rapora nazaran, gerçek olarak şahıs başı kontakt harcamaları öteki birçok temel harcama kaleminin peşinde kalıyor. 2002’de kontakt harcamalarının toplam harcamalar içindeki oranı yüzde 4,5 iken, 2019 senesinde bu oranın yüzde 3,6’ya kadar gerilediği görülüyor.

Son Dakika Haberler