Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan tahıl koridoru açıklaması: Diplomatik başarıdır

Ukrayna, Rusya, Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafınca 22 Temmuz’da İstanbul’da imzalanan tahıl sevkiyatı anlaşması çerçevesinde, mısır yüklü RAZONI isminde yük gemisi Lübnan’a gitmek suretiyle Odessa Limanı’ndan hareket etti. Tahıl sevkıyatıyla ilgili Kabine toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan şu açıklamalarda bulunmuş oldu:
Dünyanın yakından izlediği tahıl krizinin aşılması mevzusunda atılan adımın tamamen ülkemizin gayretlerinin ürünü olduğu hepimiz tarafınca kabul edilmektedir. Son olarak BM Sekreteri bunu şükranlarıyla beyan etti. Bugün adım atıldı ve gemiler yola çıktı. Bu süreci takip edecek ortaklaşa koordinasyon merkezi 23 Temmuz’da İstanbul’da faaliyete geçti. Tahıl yüklü ilk vapur bugün hareket etti. Bu vapur İstanbul Boğazı’na ulaştığında denetim edilecek peşinden da yükünü indirdiği limana doğru yolculuğunu sürdürecek. Her ne kadar karşıcılık algı edemese de ülkemizin öncülüğünde başlatılan bu emek harcama mühim bir diplomatik başarıdır. İLK GEMİ YOLA ÇIKTI
Ukrayna, Rusya, Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafınca 22 Temmuz’da İstanbul’da imzalanan tahıl sevkiyatı anlaşması çerçevesinde, mısır yüklü RAZONI isminde yük gemisi Lübnan’a gitmek suretiyle Odessa Limanı’ndan hareket etti.
Ukrayna tahılını taşıyan Sierra Leone bayraklı RAZONI isminde kuru yük gemisi Lübnan’a gitmek suretiyle Odessa Limanı’ndan yola çıktı. Geminin 26 bin ton mısır taşımış olduğu belirtilirken, Ukrayna tecim gemilerinin belirli bir mesafe süresince yük gemisine eşlik edeceği ifade edildi.
Ukrayna, Rusya, Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafınca 22 Temmuz’da İstanbul’da imzalanan tahıl sevkiyatı anlaşmasının peşinden, Ukrayna’nın Çornomorsk, Yuzhne ve Odessa limanlarında tahıl ihracatına yönelik emekler başlatılmıştı. Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov mevzuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada, ”Daha ilkin olduğu benzer biçimde Rusya, limanların altyapısını bombalamaya devam ederse B planına geçeceğiz. Şu demek oluyor ki Tuna limanlarını kullanacağız, demiryollarını kullanacağız ve mümkün olduğunca fazla tahıl sevkiyatı yapacağız” ifadelerini kullanmıştı.
Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ise geçtiğimiz cuma günü tahıl sevkiyatının yapılacağı 3 limandan önde gelen Çornomorsk limanını ziyaret ederek, “İlk vapur yüklendi. Bu, limanın çalışmaya başladığını gösteriyor. Ukrayna tarafı tamamen hazır. Birlemiş Milletler ve Türkiye’ye işaret yolladık. Ordumuz güvenlik durumunu güvence ediyor. Altyapı Bakanımız, Türk tarafı ve BM ile direkt temas halinde, onlardan sevkiyata başlayabileceğimize dair işaret bekliyoruz” sözlerini kullanmıştı.
MSB’DEN AÇIKLAMA
Ulusal Müdafa Bakanlığı, Lübnan’a 27 bin ton mısır taşıyan ve sabah saatlerinde Odessa Limanı’ndan ayrılan Sierra Leone bayraklı geminin seyrine devam ettiğini duyurdu.
Ulusal Müdafa Bakanlığı’ndan meydana getirilen yazılı açıklamada, “Lübnan’a 27 bin ton mısır taşıyan ve sabah saatlerinde Odessa Limanı’ndan ayrılan Sierra Leone bayraklı vapur seyrine devam ediyor. Geminin intikali ve seyri Ortaklaşa Koordinasyon Merkezi tarafınca planlanarak anlık takip ediliyor. Geminin intikali esnasında izleyeceği rota, takip etmiş olduğu insani koridor, denetimine ilişkin detaylı hususlar da merkezde mutabık kalınan usul ve esaslar doğrultusunda gerçekleştiriliyor. Halihazırda Ukrayna’nın üç limanından tahıl ve benzeri besin maddelerini çıkarabilecek gemilerin hazırlıklarına ve planlamasına devam ediliyor” ifadeleri yer aldı.

Son Dakika Haberler