Çin’den Tayvan üstünde ‘simülasyon’ hücum tatbikatı!

Dünya medyasının neredeyse tamamı Pasifik hattında yaşanmış olan gelişimleri canlı yayınlarla ve canlı ifade sayfalarıyla yayınlıyor. Tayvan, Çin uçakları ve gemilerinin, kendi karasuları üstünde ‘simüle’ hücum tatbikatı gerçekleştirdiğini iddia etti. Çin aslına bakarsanız birkaç gün ilkin tatbikatlarına hız vereceği açıklamış, Tayvan’ı dört bir taraftan kuşatım altına alma hamlesini devreye sokmuştu.
TAYVAN ORDUSU ALARM VERDİ 
Tayvan ordusu, durumla başa çıkmak için devriye gezen deniz gemileri ve kara tabanlı füzeler kullandığını söylüyor. Taipei’deki haber ajansları, Tayvan Müdafa Bakanlığı’nın bazı Çin tayyare ve gemilerinin bugün ana Tayvan Adası’na yönelik simülasyon hücum tatbikatları gerçekleştirdiğini söylemiş oldu. Cumartesi sabahı Tayvan Boğazı’nda bir kısmı orta çizgiyi geçen oldukca sayıda Çin uçağı ve gemisi tespit edildi. ABD, AVUSTRALYA VE JAPONYA’DAN ORTAK ÇAĞRI 
ABD, Avustralya ve Japonya ise birlik içinde hareket ederek Çin’e Tayvan çevresindeki askeri tatbikatları durdurma çağrısında bulunuyor. ABD, komünist Çin’in dünyadaki en büyük naturel düşmanı ve Tayvan’ın en büyük destekçisiyken, Avustralya ve Japonya şeklinde ülkeler de ABD’nin yanında yer alarak Pasifik’teki bir savaşın yaratacağı yıkımdan kaçmak istiyor. Pekin askeri tatbikatlara devam ederken, misilleme önlemleri iki ülke arasındaki ‘bariyer’ görevi gören tüm ilişkileri tehdit ediyor.
ÇİN TÜM İLİŞKİ VE ANLAŞMALAR DEVRE DIŞI KALDI! 
Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ilişkiler, ABD Temsilciler Meclisi’nin bu hafta başlarında Tayvan’a yapmış olduğu ziyaretin peşinden Çin’in iklim kriziyle ilgili görüşmelerden orduları arasındaki diyaloga kadar bir takım tehlikeli sonuç mevzuda ABD ile ilişkilerini durdurmasıyla daha çok belirsizliğe düştü. Pekin ikinci gününde devam eden ve Tayvan adasını çevreleyen devasa askeri tatbikatlar düzenlerken ve Pelosi’ye ve direkt ABD’ye de ‘kısır ve kışkırtıcı eylemler’ olarak adlandırdıkları hamleler için yaptırımlar duyururken, ‘karşı önlemler’ dizisini duyuru etti.
Bunlar içinde en dikkat çekici olanı ise iklim anlaşmasına son verilmesi.
John Kerry, Pekin’in ABD ile iklim müzakerelerini askıya almasının ‘dünyayı cezalandırdığını’ söylemiş oldu.

Son Dakika Haberler