Borsa İstanbul’dan yeni üstün dereceli! Zirve serisi devam edecek mi?

02.08.2022 14:47 Son Güncelleme: 02.08.2022 14:48 Borsa İstanbul küresel piyasalardan pozitif ayrışırken, dün günü 2656 puandan tamamlayarak tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirmiş oldu.
BIST 100 endeksi ağustos ayına kuvvetli bir başlangıç yaparken; endeksin yıl başından bu yana getirisi yüzde 42 oldu. Bankacılık endeksinin 2022 yılı getirisi yüzde 39; Tüm ortaklık endeksinin bu yılki getirisi de yüzde 55 olarak gerçekleşti. Birçok uzman Borsa İstanbul’da yeni üstün dereceli seviyeler görülebileceği mevzusunda birleşiyor.
 
Dünya endekslerinden pozitif ayrışan Borsa İstanbul’da, bilanço tesiri hissediliyor. İkinci çeyrek şirket karlarına dair beklentilerin sürmesi ve bir taraftan açıklanan bilançolar, endeksin yükselişini desteklemeye devam ediyor. Gedik Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Eda Karadağ yeni zirvelerin kontrol edilmesinin beklendiğini belirtti. Karadağ şu değerlendirmeleri yapmış oldu:
YENİ ZİRVELERİN TEST EDİLMESİ BEKLENİYOR
Gedik Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Eda Karadağ yeni zirvelerin kontrol edilmesinin beklendiğini belirtti. Karadağ şu değerlendirmeleri yapmış oldu:
Borsa üstün dereceli sonrası yeni güne de yükselişle başladı
Borsa İstanbul yeni aya kuvvetli bir giriş yapmış oldu ve dün 2656 puanla kapanış rekorunu gerçekleştirmiş oldu. Temmuz ayının ilk iki haftası bayram tatili dolayısıyla yatay ve kararsız geçerken, son iki haftasında ise endekste hareketlenmenin başladığı görüldü. Endeksin 18 Temmuz itibariyle 2400 seviyesinden destek bulmasıyla başlamış olan yükseliş hareketi korunuyor. Bilanço sezonunun açılmasıyla da endeksteki yükselişin hız kazanılmış olduğu ve tekrardan küresel taraftan pozitif ayrışmanın olduğu görülmekte.
Borsa İstanbul’da son zirve 2684 puanla haziran ayında gerçekleşmişti. Bugün için bu seviyeyi direnç noktası olarak takip ediyor olacağız. Bu zirvenin üstünde seyirlerin devamında 2700 – 2750 direnç aralığı izlenebilir. Endeksin yeni zirveler kontrol etmesi bu ortamda umut ediliyor. Sadece mühim olan yeni zirveler sonrasında bu hareketini koruması olacaktır. Bundan dolayı bu hafta için 2600 puan üstünde hareketine devam etmesi bu açıdan mühim.
Kısa vadede kar satışları oluşabilir ve bu hareketin 2600 puana kadar karşılanması durumunda yerini tepki alımlarına bırakması beklenebilir. Endeksin 2600 puan altına doğru bir sarkma yaşaması durumunda kısa vadeli düşüşün beklenmesi ve bu durumda nisan ayı zirvesi olan 2562 desteğinin ön plana çıkması gündeme gelebilir.
BİLANÇO DÖNEMİNDE YÜKSELİŞ SÜREBİLİR
İkinci çeyrek şirket karlarına dair beklentilerin sürmesi ve bir taraftan açıklanan beklentileri karşılayan bilançolar, endeksin yükselişini desteklemeye devam ediyor. Bundan dolayı bilanço döneminde bu yükselişin sürmesini umuyorum.
Küresel piyasalarda, riskler aynı ve bu da iştahın zayıf kalmasına niçin oluyor. Resesyon kaygısı, yüksek enflasyon, merkez bankalarının para politikalarında sıkılaşıyor olması ve son günlerde ABD-Tayvan ve Çin gerginliği de eklenmiş durumda. Bilhassa jeopolitik risklerin ön planda olması dışarıda borsalar üstünde baskının devam etmesine niçin olabilir. Bugün içinde ABD-Tayvan ve Çin üçlüsüyle ilgili gelişimleri takip ediyor olacağız. Yarın Türkiye’de temmuz ayı enflasyonu ve cuma günü ABD’de ziraat dışı istihdam verisi açıklanacak.
BIST 100 endeksi ağustos ayına kuvvetli bir başlangıç yaparken; endeksin yıl başından bu yana getirisi yüzde 42 oldu. Bankacılık endeksinin 2022 yılı getirisi yüzde 39; Tüm ortaklık endeksinin bu yılki getirisi de yüzde 55 olarak gerçekleşti. Birçok uzman Borsa İstanbul’da yeni üstün dereceli seviyeler görülebileceği mevzusunda birleşiyor.
BORSA İSTANBUL’DA SON DURUM
Borsa İstanbul 100 (BIST) endeksi güne yüzde 0,21 oranında yükselişle başlarken; endeks açılışta 5,68 puanlık yükselişle 2662 puan oldu. BIST 100 endeksi sonrasında dalgalı bir seyir izlerken; gün içinde en yüksek 2678 puanı, en düşük 2648 puan seviyesini görmüş oldu. Endeks, saat 12:45 itibarıyla, yüzde 0,02 oranında yükselişle 2656 puandan işlem görüyor.
Bankacılık endeksi şu dakikalarda yüzde 0,14 kıymet kaybıyla 2212 puanda hareket ederken; tüm ortaklık endeksi ise yüzde 0,17 oranında düşüşle 2475 puanda bulunuyor.

Son Dakika Haberler