Alzheimer hastası ile iyi mi konuşmak gerekir?

İlerleyici bir nörolojik hastalık olan Alzheimer’da dil ve konuşma bozukluklarının görülebileceğini belirten Uzman Dil ve Konuşma Terapisti Ayşegül Yılmaz, adlandırma becerisinin etkilendiğini hastaların sözcüğün adını anımsamak için vakit harcadığını belirtiyor. Hastanın ilerleyen dönemlerde sözcüğün adlandırılmasında güçlük yaşadığını, ara sıra da konuşmada güçlükler ortaya çıktığını kaydeden Yılmaz, hastalarla kontakt kurulurken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan noktalara işaret etti. Alzheimer hastaları ile konuşurken göz temasını sürdürmek, kısa ve rahat cümleler kullanmak, sohbete dahil etmek tavsiye ediliyor. Yılmaz, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla yapmış olduğu açıklamada Alzheimer hastalarında ortaya çıkan konuşma bozukluklarına ilişkin değerlendirmede bulunmuş oldu.
 ALZHEİMER HASTALIĞINDA DİL VE KONUŞMA BOZUKLUKLARI GÖRÜLEBİLİR Alzheimer’ın demansın en yaygın türlerinden biri bulunduğunu ve beyin hücrelerinin küçülüp zaman içinde yok olmasına yol açan ilerleyici bir nörolojik hastalık olarak tanımlandığını belirten Uzman Dil ve Konuşma Terapisti Ayşegül Yılmaz, Alzheimer hastalığında öğrenme, hafıza, bilişsel beceriler, dil işlevleri, oryantasyon becerilerinde bozulma, fonksiyon kayıpları, duygusal ve davranışsal değişimler ortaya çıkabildiğini söylemiş oldu.
Uzman Dil ve Konuşma Terapisti Ayşegül Yılmaz, “Alzheimer hastalığında evrelere bakılırsa çeşitli derecelerde dil ve konuşma bozuklukları görülebilmekte, ilerleyen evrelerde ise beslenme ve yutma problemleri de ortaya çıkabilmektedir.” dedi.
 SÖZCÜĞÜN ADINI BULMAKTA ZORLANMA YAŞANABİLİR
Erken dönemde adlandırma becerisinin etkilendiğini, hastaların sözcüğün adını anımsamak için vakit harcadığını belirten Ayşegül Yılmaz, orta dönemde sözcüğün adını bulmakta zorlanma devam etmekte, buna sözcüğün yerine anlamsal olarak benzer başka sözcük söyleme (kaşık-çatal), sözcükteki bir ses yerine başka bir ses söyleme (kaşık-taşık) ya da tamamen anlam ifade etmeyen bir sözcük oluşturarak adlandırma eşlik ettiğine dikkat çekti.
İLERİ DÖNEMDE KONUŞMANIN AKICILIĞI BOZULUYOR
Uzman Dil ve Konuşma Terapisti Ayşegül Yılmaz, “Gene bu zamanda işitsel anlamada etkilenmeler ve konuşma muhteviyatında anlamsızlaşma görülmektedir. İleri dönemde konuşma akıcılığında ve toplumsal açıdan dili kullanmada bozulma, aynı sözcükleri tekrarlama, konuşma üretiminde ve işitsel anlamada ciddi bozulmalar görülmektedir. Gene bu zamanda beslenme ve yutma işlevlerinde bozulmalar da ortaya çıkabilmektedir.” diye konuştu.
ALZHEIMER HASTALARI İLE İLETİŞİMDE BUNLARA DİKKAT EDİN
 
Alzheimer hastaları ile kontakt kurarken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan noktalara da değinen Uzman Dil ve Konuşma Terapisti Ayşegül Yılmaz, “Dil ve konuşma terapisti bilişsel iletişimsel becerilerin desteklenmesi, beslenme ve yutma bozukluklarına müdahale, aile bilgilendirmesi şeklinde durumlarda rol oynamaktadır.” diyerek önerilerini sıraladı.
Alzheimer hastası ile konuşmayı sürdürürken göz temasını bırakmayın.Ortamda dikkati dağıtacak ses ve görüntüyü ortadan kaldırın. Böylece kişinin konuşmayı anlamaya ve konuşmaya odaklanmasına destek olmuş olursunuz.Açık uçlu sorular sormak yerine cevabı evet/hayır olacak sorular problem yada seçenek sunun. Seçenekleri süratli yeniden etmeyin, yavaş ve rahat bir halde sıralayın.Kısa ve rahat cümleler kullanın.Sözcükleri adlandırmada, hatırlamakta zorlandığı durumlar için yazılı, resimli anlatımlar şeklinde alternatif kontakt becerilerini kullanın.Sohbete dahil edin.Mühim detayları yeniden edin. Gerekirse bir yere yazın.Size cevap vermekte zamana gereksinim duyabileceklerini göz önünde bulundurun. Hastayı acil ettirmeyin.

Son Dakika Haberler